Eki 25

İcra hukuku çerçevesinde bir borca kefil olmak, o borcun tümünün ödenmesine müteselsil olarak ortak olmak olarak açıklanabilir. Bir arkadaşınız nişanlınız yahut herhangi bir yakınınızın bir borcuna ilişkin olarak sözleşme üzerinde veya senet üzerinde kefil sıfatıyla imza atmışsanız, o borç asıl borçlu tarafından ödenmediğinde alacaklı taraf hakkınızda icra takibi başlatabilir. Bir arkadaşımızın gönderdiği maile de cevap olması bakımından kısaca bir senede kefil olarak imza atmanın hukuki sorumluluğunu söyle ifade edebiliriz: Arkadaşımız bir arkadaşına kefil olmuş ve asıl borçlu borcunu ödemeyi bırakmış, alacaklı mağaza ise kefaletten dolayı kendisine icra takibi açılacağına ilişkin bir ihbarda bulunmuştur. Bu mümkündür.

Alacaklı asıl borçluya yahut kefile icra takibi yapabilir. Yasalarımızda yer alan kefalet hükümlerine göre, Kefil bu borcu ödemekle yükümlüdür. Ancak yine yasalarımızda kefile, ödediği  borcu asıl borçluya rücu etme hakkı tanınmıştır. Borçsuz günler dilerim.

 

Tags: , , ,

Kategori: Borçlar Hukuku ,Genel ,Ticaret Hukuku


4 Responses to “icra hukuku – borçta kefalet (kefil)”

 1. SELÇUK BAYRAK diyor ki:

  Sayın Başvuru Sahibi,merha bana böyle bir mesaj geldi benden vermedikleribir hizmet için 59 ytl para istiyorlar bense ne böyle bir şeyin altına vereceğime hahil imza attım nede bu parayı vereceğimi söyledim bu konu hakkında yardımcı olusanız sevinirim

  İnternet sitemiz üzerinden yaptığınız Amerika Green Card başvurunuzdan belli bir

  süre sonra, adresinize “Ödeme İhtarnamesi” ulaştı.

  Bu ihtarnamenin sebebi şunlardan biri olabilir;

  -Size evrakları teslim edip, sizden başvuru ücretini tahsil etmekle görevli APS memuru, adresinizi bulamamış olabilir.

  -APS memuru, adresinizi bulmuş, ancak evrağı teslim edecek kimseyi bulamamış olabilir.

  -Siz ya da adresinizdeki başka bir kişi, gelen evrağı teslim almamış olabilir.

  Tüketici kanunu gereğince, internetten tarafımıza vermiş olduğunuz siparişi ilk 7 gün içinde iptal etme hakkınız vardı.

  Ancak bu hakkınızı kullanmamışsınız.

  Biz tarafımıza düşen sorumluluğu yerine getirerek evraklarınızı size göndermişiz, ancak bizden kaynaklanmayan sebeplerden ötürü siz bu evrakları teslim almayarak ödemenizi yapmamışsınız.

  Saydığımız bu şartlarda, tüketici kanunua göre, sizden bu ödemeyi tahsil etmeye yasal olarak hakkımız var.

  Konuyla ilgili örnek kararları ekte görebilirsiniz.

  Dosyanızın ödemesini 2 iş günü içinde tamamlamanız gerekmektedir.

  2 iş günü içinde ödemenizi tamamlamadığınız takdirde dosyanız avukatlık bürosuna devredilerek takip masrafı, faiz ve avukatlık masrafları eklenerek hakkınızda icra işlemi başlatılacaktır.

  Ödemelerinizi aşağıda yer alan hesap numaralarına yapabilirsiniz;
  Garanti Bankası, Gayrettepe Şubesi, Şube Kodu:236, Hesap No: 6297398, IBAN: TR25 0006 2000 2360 0006 2973 98, TL

  İş Bankası, Şişli Şubesi, Şube Kodu:1051, Hesap No: 1698037, IBAN:TR14 0006 4000 0011 0511 6980 37, TL

  PTT, Şişli Şubesi, Posta Çeki Hesap No:5172762, TL

  Hesap Sahibi: Desk İletişim Danışmanlığı San. ve Tic. Ltd. Şti.

  Saygılarımızla,

  ABD Green Card Başvuru Merkezi

  Greencard Basvurulariniz icin kullanabileceginiz web adresler:
  http://www.yesil-kart.com http://www.amerika-vize.com http://www.greencard-abd.com
  Bize aynı zamanda asagida yer alan telefon numaralarindan da ulasabilrisiniz
  Istanbul: +90 212 444 0 219
  New York: +1 212 202 66 72
  Londra: +44 20 7100 5615

  • birselmut diyor ki:

   İnternet üzerinden yapılan alışveriş ve başvurular; kabul sözleşmeleri ve bilişim hukuku çerçevesinde geçerlidir. Anılan işlem tarafınızdan yapılmamışsa, herhangi bir icra takibi vukuunda itiraz etmeniz gerekmektedir. Bu gönderilen maile karşılık olarak da muhatabına bir ihtarname göndermeniz ve anılan işlemin tarafınızdan yapılmadığı hususunu ihtar etmenizi öneririz.

 2. MEHMET SİVİŞ diyor ki:

  Özürlü kadrosuyla devlet dairesinde çalışan biriyim.2006 yılında 1 kişiye 20.000,00 tl ticari kredi kefili oldum.Kredi çeken kişinin annesinin evide bankaya ipotek verildi.Ödemeleri düzensiz olmasına rağmen borçlunun 2008 yılında banka kredi limit artışına 1 kefil ve 1 ipotek karşılığı evet demiş borcu 40.000,00 tl taşımış.Bankanın elinde 2 kefil 2 ipotek. Borçlu ödemeyince 2 kefil borcu temlik dosyası olarak bankaya kapatıp dosyayı satın almış.Avukta rücu için vermiş.Avukat noter kanalıyla tarafıma ihtarnamesi gönderdi.Ben borç kapandı bildiğimden korku ile alacakılın avukatının yanına gittiğimde bana psikolojik baskı ve korku ile 45.000,00 tl senet imzalalttı.Daha sonra tarafıma icra işlemi başlattı.Ayrıca borçluya ait ipotekli evlerede icra işlemi başlattı.Seneti Rücü edenin kızı adına icraya koydu.Bu sebepten borçlu olmadığım halde ahlaki olmadığı halde bu parayı benden istiyor. Ne yapabilirim.Lütfen yardımcı olun.Aile hayatı dağılıyor ve canıma kıyacağım.Özürlü kazandığım çocuklarımın rızkını avukat yiyecek. 0.538.3122207

  • birselmut diyor ki:

   Öncelikle yaşadığınız sıkıntılar için geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Belirtmiş olduğunuz kredi kefaletine ilişkin yazımızda da belirttiğimiz üzere sorumlusunuz. Ancak sonrasında tarafınıza zorla senet imzalatılması hukuki değildir. Bu hususu ispat edebildiğiniz takdirde (Tanık vs) zorla senet imzalatmaktan cumhuriyet savcılığına şikayette bulunabilirsiniz. Akabinde bu senet dolayısıyla açılan icra takibine karşı menfi tespit davası açabilirsiniz. Ancak bu davaları kazanmanız zora dayalı senet imzalatıldığını ispat edebilirseniz mümkün olabilecektir. Ayrıca bu bahsettiğimiz davalar da süreye tabidir. Zaman kaybetmeden konuyu bizimle yahut başka bir avukatla bizzat görüşmenizi öneririz. Mutlu bir yaşam dileklerimizle.

Leave a Reply